نقد و مقالات

1396/6/13
رهنمودهایی برای نوشتن استیتمنت آثار هنرمندان
هنرمندان می‌توانند استیتمنت (بیانیه) آثار خود را به منظور بازنگری حرفه‌ای آنها بنویسند و برای مقاصد مختلف ارسال کنند. نمونه‌هایی از نکاتی که باید در نوشتار بیانیه رعایت شوند در زیر آمده است:
1397/8/13
راهنمای روش نگارش پروپوزال برای دریافت پذیرش رشته هنر در دانشگاه
پروپوزال تحقیق مهم‌ترین جزءِ تقاضانامه‌ی شما برای ورود به دانشگاه است. پروپوزال اساس گفتگوی جلسه‌ی مصاحبه‌ی شما را تشکیل می‌دهد و در صورت موافقت با درخواست‌تان، پروپوزال به عنوان نقطه‌ی شروع فرآیند ثبت نام به کار می‌رود. در پروپوزال طرحی کلی از پروژه‌ی تحقیقاتی پیشنهادی خود ارائه دهید.
1397/3/27
اهمیت و ضرورت وجود رسانه هنرهای تجسمی
بی شک تندیس یکی از مهمترین دست آوردهای رسانه ای امروز جامعه هنرهای تجسمی ایران است که با پشتکار مدیر مسئول و حمایت هیات تحریریه آن تا امروز پابرجا مانده. از طرفی دیگر یدک کش یک سابقه 15ساله از نشریه هنرهای تجسمی است که بصورت نشریه فعلی و تخصصی ادامه فعالیت داده است. مسئله‌ی امروز این مجله‌ی با سابقه، چالشی در ذهن هنرمندان حوزه تجسمی ایجاد میکند، که با توقف انتشار آن چه چیزی را در زمینه اطلاعات دنیای هنری و مشارکت در جامعه هنری از دست می دهند؟
1397/2/5
هنر اجرا (پرفورمنس آرت)
هنر پرفورمنس چیست؟ آیا این تئاتر است؟ آیا می تواند هنر تجسمی باشد؟ در کدام بخش «هنر» جای می گیرد؟ اینها همه سوالاتی است که در مورد هنر اجرا یا پرفورمنس، هنری بین رشته ای که عناصر زمان، فضا، بدن و مخاطبان را در کنار هم بکار می گیرد، ذهن را درگیر میکند.
1396/10/27
سلسله مقالات هنر جدید (شماره سه)
ویدئو آرت، ژانر جدیدی از هنر معاصر است و رسانه‌ای صوتی-تصویریست که گاهی همراه با اینستالیشن نیز دیده میشود. ایده و ابتکاری که در ابتدا توسط سه هنرمند در این زمینه به نام‌های "اندی وارهول"، "وُلف وستل" و "نام جونگ پیک"، شکل گرفت.
1396/8/6
سلسله مقالات هنر جدید (شماره دو)
هنر چیدمان نسل جدیدی از هنر معاصر است که تاکنون تعداد زیادی از هنرمندان پست مدرن به آن پرداخته‌اند. هنر چیدمان شامل هنر نصب یا راه اندازی آثار سه بعدی در فضایی مانند یک اتاق، محیط های عمومی و یا هر مکان دیگری می‌شود. نتیجۀ حاصل از چیدمان عناصر را "اثر هنری" می‌نامند.
1396/7/22
سلسله مقالات هنر جدید (شماره یک)
هنر مفهومی جنبشی‌ست که در آن مفهوم یا ایده ی اثر، بر زیبایی‌شناسی معمول و مواد به‌کار رفته برای خلق آن اولویت دارد و ترکیبی از گرایش‌های مختلف است که در راستای یک حرکت منسجم به وجود آمده است. مفهوم‌گرایی، اشکال بی شماری از جمله پرفورمنس، چیدمان، هنر زمین و... را به خود گرفت.
1396/11/9
وب سایت شخصی؛ یکی از اعتبارات هنرمندان تجسمی
انسان ها در توده ای پیچیده از روابط اجتماعی زندگی می کنند. رابطه فرد با خانواده، خویشاوندان، آشنایان و نزدیکان، شهروندان، همکاران، حاکمان، هموطنان، ساکنین سایر کشورها (و چه بسا در آینده با اشیاء هوشمند) هر یک دارای چارچوب و قواعدی است. شاید بتوان یک اصل کلی را برای تمامی گروه ها و دسته بندی های اجتماعی در نظر گرفت: جایگاه اجتماعی یك انسان در جامعه را دیگران (افراد و گروه ها) تعیین می كنند.
1396/5/4
مالکیت ادبی و هنری
مالکیت ادبی و هنری از دیرباز به عنوان یکی از اقسام مالکیت در دنیا شناخته شده و مورد حمایت قرارگرفته است . در ایران از سال 1348با تصویب قانون " حمایتِ حقوق مؤلفان و منصفان و هنرمندان " مالکیت ادبی و هنری به رسمیت شناخته شدو مُقَنِن با احترام به حقوق مادی و معنوی پدید آورنده اثر ، درصدد حمایت از مؤلفین و مُصَنِفین و هنرمندان برآمد.
1396/4/10
آیین نقد نویسی در هنرهای تجسمی
اگر دقت کنیم خواهیم دید ، بیشتر افراد خود را در ارزیابی آثار هنری محق دانسته یا لااقل عادت بر این است که بدون صلاحیت اکتسابی یا برخورداری از دانش مدّون ، در بارۀ انواع آثار هنری اظهار عقیده می کنند .
1395/5/3
اینستالیشن سر در ابرها در فستیوال معماری های درخشان
فستیوال معماری های درخشان، برنامه ای سالانه است که به دنبال شروع انعکاسی از معماری و توسعه آن در میان بستر شهری ست و از طریق تورهای گردشگری شهری، بازدیدکنندگان را به کشف آثار معاصر در سایت های منحصر بفرد برده و به برجسته سازی پروژه های معماران و برنامه ریزان شهری جوان می پردازد که گاهی برای مردم محلی شهر ناآشنا هستند. این فستیوال که اکنون در شهر مونپلیه فرانسه برقرار می باشد از حیاط هتل های خصوصی استفاده می نماید تا با گشودن درهای خود به روی عموم مردم، میزبان اینستالیشن ها، نمایشگاه ها و رویدادهای هنری این فستیوال باشند.
<< آخرین صفحه < صفحه بعدی صفحه قبلی > اولین صفحه >>

صفحه شماره: 1

تعداد كل : 18
logo-samandehi