اردشیر مجرد تاکستانی:

پایه‌های هنری ما بخصوص در هنر سنتی ضعیف است

مینیاتوریست پیشکسوت کشور گفت: پایه‌های هنری ما به خصوص در هنر سنتی ضعیف است.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایسنا، اردشیر مجرد تاکستانی در بیست و پنجمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های هنری در راستای استعدادیابی و کشف ایده‌هایی خلاقانه فرآیندی مفید و لازم است، اما باید توجه داشت که پیش از انتخاب آثار هنرمندان، باید به نحوه آموزش و تجربه آن‌ها نیز توجه داشت؛ چراکه اکثر اوقات با هنرمندانی مواجه هستیم که از آموزش کامل و کافی برخوردار نبوده‌اند.

وی در ارتباط با هنر مینیاتور، گفت: یادگیری هنرهای اصیل ایرانی مثل مینیاتور بسیار مشکل و مستلزم صرف وقت بسیار است، به همین دلیل این اشخاص به سراغ هنر غربی می‌روند تا زودتر و راحت‌تر به نتیجه برسند. در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های ما هم توجهی به هنرهای سنتی ایران ندارند.

مینیاتوریست پیشکسوت کشور با بیان اینکه امروز فضای مینیاتور ایرانی از کتابت خارج شده است، خاطرنشان کرد: در گذشته اغلب استفاده مینیاتور در کتاب‌آرایی و در ارتباط با شعر و ادبیات بود؛ اما امروز مینیاتوریست‌ها به صورت آزاد کار می‌کنند و علاوه بر کتاب‌آرایی به مسائل اجتماعی هم می‌پردازند که این رویکرد در گذشته به ندرت مشاهده شده است.

وی در ادامه با انتقاد از نحوه تدریس هنر نگارگری و مینیاتور در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: دانشگاه‌ها و متولیان هنر، متاسفانه سلیقه‌ای برخورد می‌کنند و هیچ یک، دیگری را قبول ندارند؛ به دلیل عدم وحدت، دانشجویان نیز سردرگم مانده و از روش‌های صحیح تدریس باز می‌مانند.

مینیاتوریست پیشکسوت کشور ادامه داد: متأسفانه دانشگاه‌ها غالباً از اساتید خوب و با تجربه استفاده نمی‌کنند و دانشجویان از استاد خوب بهره‌مند نمی‌شوند. پایه‌های هنری ما بخصوص در هنر سنتی، ضعیف است؛ چراکه از دلایل مهم این اتفاق این است که اساتید، روش هنر را به صورت عملی یاد گرفتند و مبانی را به صورت بیانی نمی‌توانند انتقال دهند.

اردشیر مجرد تاکستانی استاد پیشکسوت حوزه نگارگری، در حوزه آموزش و تدریس سابقه طولانی داشته و برگزاری نمایشگاه‌های متعدد نگارگری، دریافت جوایز هنری، داوری بی‌ینال‌های داخلی و خارجی و همچنین تألیف کتبی همچون راهنمای نقاشی و کتاب آرایی در ایران، شیوه تذهیب، تشعیر در هنرهای کتاب آرایی، خودآموز مینیاتور و سفرنامه غیاث الدین را در رزومه حرفه‌ای هنری خود دارد.

logo-samandehi