"جوانه ای بر ریشه های باستان"؛ نمایشگاه انفرادی تاپستری

روایت پورمحمودآبادی از نمایش آثارش در گالری زرنا


نمایشگاهی از آثار تاپستری نفیسه پورمحمودآبادی تحت عنوان "جوانه ای بر ریشه های باستان" روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه 98 در گالری زرنا افتتاح می شود.

نفیسه پورمحمودآبادی در گفتگو با خبرنگار گالری آنلاین هدف از جمع آوری این مجموعه را نمایش پیکره های سر از خاک بر افراشته ای دانست که تمام قامت قیام کرده اند برای برملا کردن پنهانی ترین رازهای نهفته در وجودشان که گزاف نگویم به طول عمر سرزمینم خاطره سازترین لحظه های لمیدن انسانها را به خود دیده است و برای عصر معاصر به ارغمان آورده است.

وی در مورد روند شکل گیری ایده تا اجرا آثار این نمایشگاه بیان کرد:

باید بگویم تمام مراحل خلق اثر بر روی دار زیلو اعمال شده است و به مدت 2 سال است که مجموعه 17 اثر شکل گرفته است و در تاریخ اوایل بهمن ماه خدمت خانم رسول زاده، مدیر محترم گالری زرنا رسیدم و ایشان، نسبت به تقاضای اینجانب در خصوص برگزاری نمایشگاه، با آغوش گرم پذیرا بودند.تعداد آثار در این مجموعه، 17 اثر می باشد که در ابعاد متفاوت 50*70- 100*100-50*200 -70*70 و 10*50 به نمایش در آمده است.این مجموعه در حیطه هنر تاپستری و بر بستر هنر زیلو اعمال شده است.

اگر چه اجرای هنر تاپستری سالیان متمادی است که در ایران و کشورهای اروپایی در حال اجرا است و پیشینه تاریخی دارد و بسترهای گوناگونی را به خود دیده است ولی حضور هنر زیلو بافی بری اولین بار است که در این حیطه خودنمایی می کند.

این هنرمند مفهوم عنوان نمایشگاه را چنین تشریح کرد:

عنوان نمایشگاه "جوانه ای بر ریشه های باستان" به این دلیل انتخاب شد که بارور شدن و تولد دوباره ریشه دارترین هنرها و صنایع میبد که سراسر فرهنگ و باورهای مردمانش در آن متبلور است به نمایش در آمده است و ملزوم هنر معاصر نیز بازگشت و رجعت به سنت ها با نگاه هنر معاصر می باشد که در این مجموعه اینچنین اتفاقی را شاهد هستیم. در ضمن باید بگویم تاریخ قدیمی ترین زیلوی بدست آمده در موزه زیلو متعلق به مسجد جامع میبد و به سال 808 ه.ق می باشد .

پورمحمودآبادی در پایان افزود:

کنکاش در مورد دست بافته زیلو را، از سال 1386 آغاز کردم به جهت اخذ مدرک کارشناسی طراحی بافت پارچه و لباس از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد تحت عنوان "ارایه شیوه نوین در طراحی و بافت زیلو" با راهنمایی های ارزشمند استاد بزرگوار، محمد رضا خجسته و مشاوره جناب آقای دکتر حمید رضا محبی و کنکاش در مورد هنر تاپستری را از سال 1395 آغاز کردم به جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه هنر و معماری یزد تحت عنوان "پژوهشی بر هنر زیلو بافی و راهیابی آن به هنر مفهومی" با راهنمایی های ارزشمند جناب آقای دکتر حمید رضا محبی و مشاوره جناب آقای دکتر بهرام احمدی که نتیجه حاصل ترکیب آموخته های دو دوره تحصیلی ار هنر بافت و نقاشی می باشد.حتما این مسیر را ادامه خواهم داد و این شروع و قدم اول من بوده است.

نمایشگاه "جوانه ای بر ریشه های باستان" تا 11 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت و علاقمندان جهت بازدید از آثار می توانند به گالری زرنا به نشانی خیابان انقلاب، بین خیابان وصال شیرازی و خیابان دانشگاه، کوی اسکو، شماره ۱۰، طبقه دوم مراجعه نمایند.

logo-samandehi