"کلاغ: بیست تصویر بیست روایت" به گالری مژده می رود


گالری مژده از روز جمعه 25 آبان ماه میزبان نمایشگاه گروه هنری آمیدا تحت عنوان "کلاغ: بیست تصویر بیست روایت" می شود.

در این نمایشگاه آثاری از مریم ارشادی فارسانی، معصومه اعتبارزاده، بهدخت بهروزی، هاله توكلی، گلناز خانعلیزاده، آزاده خیرآبادی، زیبا ذاكر، محسن رزاقی، الهام شایان فر، مریم شاهورانی، آیسان صادقی، عطیه ضیغمی، پریسا طالع زاده، الهه فرمانیان، فهیمه فریمانه، پیمان مباركی، امیرمحمدخانی، حمیده معتمدفر، سارا نوروز كرمانشاهی و سیمین هنرور به نمایش در می آید.

نمایشگاه "کلاغ: بیست تصویر بیست روایت" یکی از نمایشگاهای گروه آمیدا است که کیوریتور ندارد فقط موضوع نمایشگاه توسط محسن رزاقی پیشنهاد داده شده و بعد از جلسه اعضا به توافق اكثر هنرمندان رسیده است.

عطیه ضیغمی از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه در رابطه هدف جمع آوری این مجموعه بیان کرد: چون كلاغ پرنده ای با ویژگی های منحصر به فرد است و تناقضات بسیاری در موردش چه در دنیای اسطوره و خیال و چه درگفته ها و شنیده ها است، لذا ممكن است تاثیر ذهنی هر هنرمند نسبت به خلق اثری درباره این پرنده منجر به ارائه یك سری تصاویر با برداشتهای آزاد و جالبی شود.

ضیغمی در مورد روند شکل گیری ایده تا اجرا و انتخاب آثار این نمایشگاه توضیح داد:

از ارائه پیشنهاد تا جمع آوری آثار حدود دوسال و اندی طول كشیده که در ابتدا تعداد هنرمندان شركت كننده قریب به سی نفر می شد كه به مرور با برگزاری جلسات بررسی آثار و ... این تعداد كمتر شد تا آخرین جلسه انتخاب آثار برگزیده كه با حضور گالری دار صورت گرفت، تا این كه نهایتا بیست هنرمند مجوز شركت در این نمایشگاه را كسب كردند.

این هنرمند نقاش در رابطه با تعداد، ابعاد و سبک و تکنیک آثاری که قرار است به نمایش در بیاید گفت: "نمایشگاه کلاغ: بیست تصویر بیست روایت" متشکل از آثار بیست هنرمند است که با سی و دو اثر در گالری مژده به نمایش در خواهد آمد؛ ابعاد آثار عموماً بزرگتر از A3 بوده و بزرگترین آن نزدیك به سه متر است. همچنین آثار از طیف گسترده ای از تکنیک های اکرلیک، گواش، کولاژ، روان نویس، راپید و هنر دیجیتال است.

عطیه ضیغمی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت انتخاب عنوان و مفهومی که هنرمندان این مجموعه به دنبال انتقال آن به مخاطب هستند، اینگونه توضیح داد: كلاغ را انتخاب كردیم چون موجودی است كه از دیرباز در اطرافمان حضور مستمر دارد. پرنده ای است بازیگوش و از باهوش ترین آنها است، زیرا بزرگ ترین مغز را در بین آنها دارد. پرنده ای كه بارها و بارها در افسانه های ملل مختلف و ادبیات عامیانه و اسطوره ها از آن با تناقض بسیار یاد شده است. از طرفی در چین و ژاپن كلاغ نماد حق شناسی از والدین است، در چین آن را نماد نظم اجتماعی دانسته و در ژاپن آن را پیك الهی می شمارند. اما تناقضات و تنوع برداشت ها از این پرنده آن چنان بوده كه هنرمندان را بر آن داشته تا آن ها نیز هر كدام نگاه متفاوت خود را از این پرنده در قالب تصویر به نمایش بگذارند كه در نوع خود جالب خواهد بود.

وی معیار انتخاب هنرمندان این مجموعه را بیشتر بر اساس نوع كار (خلاقیت در بیان تصویری و تكنیك ارائه آثار) اعلام کرد و در ادامه افزود: در این نمایشگاه سعی شده با توجه به طیف گسترده باورها و برداشت های موجود از این پرنده، این تنوع در آثار انتخاب شده از هنرمندان نیز انعكاس داشته باشد بی هیچ كلام اضافی تا تصاویر خود گویای آن باشد.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند از تا 2 آذرماه همه روزه بجز شنبه ها از ساعت 16 الی 20 به گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان 18 شرقی، پلاک 27 زنگ اول مراجعه نمایند.