نمایشگاه گروهی "مونوکروم" در نگارخانه کاوه


"مونوکروم" عنوان نمایشگاه گروهی در قالب نقاشی و نقاشیخط است که با کیوریتوری مهسا قاسمی و رضا شاه حسینی از روز جمعه 23 آذرماه در نگارخانه کاوه برپا شد.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است:

در علم فیزیک، تک رنگ به نور مرئی از یک باند باریک از یک طول موج ( دیدن طیف رنگی ) اشاره دارد.

در عرف جامعه اما تک رنگی و یکرنگی از صفات و اخلاق پسندیده افراد بشر تلقی و نشانه اخلاق محور بودن افراد است.
در هنر ،در نقاشی و طراحی به اثر گذاری با یک رنگ یا مقادیری از یک رنگ به همراه رنگهایی که با اختلاط آنها طیفی از سرد یا گرم همان رنگ اولیه را میسازند اما از طیف اولیه خارج نمیکنند را مونوکروم میگویند.

اما انسان چقدر مونوکروم میتواند باشد ،چقدر تک رنگ؟
مکاشفه در مونوکروم را به نظاره نشسته ایم و به اشتراک گذاشته ایم.

اسامی هنرمندان به ترتیب الفبا:

علیرضا اکبر زاده، رامونا ایزدی یار، سیمین بایرامی، کیمیا برناش، سولماز بهمنی، الچین پیامی، مولود پیله ور ابریشم، افسانه ثمری، مریم حقیقی خواه، فیروزه خدیوی، محدثه رمضانی، فریبا سلطانی، زهرا سلیمیان، فرشته علیجانی، غزاله فدوی، روشنک فکور، روشنک قفقازی و رضا نریمانی


در مورد هدف برگزار کننده از جمع اوری این مجموعه توضیح دهید
3. در مورد روند شکل گیری ایده تا اجرا ، انتخاب آثار و تکمیل مجموعه و مدت زمان سپری شده تا نمایشگاه توضیح دهید ؟
4. لطفا در مورد تعداد و ابعاد آثاری که به نمایش در می آید، توضیح دهید.
5. در رابطه با سبک و تکنیک آثار توضیح دهید.
6. لطفا علت انتخاب این عنوان و مفهومی که هنرمندان این مجموعه به دنبال انتقال آن به مخاطب بوده اند بفرمایید.
7. معیار کیوریتور های برنامه در انتخاب هنرمندان این مجموعه بر چه اساس بوده است؟
8. در تکمیل توضیحات مربوط به نمایشگاه موارد دیگری که مورد نظرتان می باشد بفرمایید.مهسا قاسمی از کیوریتورهای این نمایشگاه در رابطه با هدف از جمع آوری این مجموعه بیان کرد: یکی از اهداف گروه هنری اورنگ، انجام پروژه های جدید و تازه در زمینه های مختلف هنری بوده و هست و این نمایشگاه نیز از این موضوع مستثنی نبوده و با هدف باز کردن دریچه ای نو در نوع نگاه به رنگ و طرح برپا گردید.

وی همچنین در توضیح روند شکل گیری ایده تا اجرا، انتخاب آثار و تکمیل مجموعه گفت: روند ایده تا اجرای این پروژه حدود دو ماه طول کشید، یعنی وقتی ایده نقاشی مونوکروم مطرح شد و مطالعات لازم صورت گرفت بوسیله اطلاعیه های هنری و فراخوان به هنرمندان اعلام گردید تا کار شروع شود. پس از آن تصاویر آثار جمع آوری و آثار برای داوران ارسال شدند و از میان آنها این مجموعه برای نمایشگاه انتخاب گردید .

قاسمی در مورد تعداد، ابعاد و سبک و تکنیک آثاری که به نمایش در آمد بیان کرد: ابعاد آثار پنجاه در هفتاد در نظر گرفته شده بود که با نظر داوران چند اثر با ابعاد متفاوت هم مورد پذیرش قرار گرفت. درمورد سبک و تکنیک آثار قرار بر این شد تا از پذیرفتن آثار رئال خود داری کنیم پس هر سبک و تکنیکی به غیر رئال میتوانست در نمایشگاه شرکت نماید.

این هنرمند علت انتخاب عنوان مونوکروم را نشان دادن یکرنگی در اخلاق و انسانیت و به اشتراک گذاشتن این احساس با بازدیدکنندگان بیان کرد و در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر معیار کیوریتور های برنامه در انتخاب هنرمندان این مجموعه گفت: معیار انتخاب هنرمندان در این مجموعه، توانایی ارائه اثری در خور عنوان نمایشگاه بود و البته سختیهای انجام یک کار و پروژه جدید را داشت که با آشنایی که با هنرمندان بوجود آمد این مهم به خوبی تبدیل به یک فرصت گردید.

وی در آخر افزود: تا به حال از نظر موضوعی و تکنیکی هیچ نمایشگاهی در ایران بصورت مونوکروم برگزار نشده و این اولین نمایشگاه بود که به هرحال با وجود مشکلاتی که داشتیم توانستیم با سربلندی از عهده این امر بر آییم و حالا درخواستهایی برای برگزاری مجدد نمایشگاه در سال آینده را دریافت کرده ایم.


نمایشگاه "مونوکروم" تا 28 آذرماه در نگارخانه کاوه به نشانی خیابان شریعتی، خیابان ظفر، انتهای فرید افشار، دولتشاد غربی، کوچه پروین، کوچه تایباد، شماره ۲۶ میزبان علاقه مندان به هنر بود.

logo-samandehi