داوران هنرواره ملی «انقلاب اسلامی؛ روایت ایرانی» معرفی شدند


امیر رجبی در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: با نزدیک شدن به روزهای پایانی زمان دریافت آثار هنرواره ملی«انقلاب اسلامی؛ روایت ایرانی» اعضای هیأت داوران بخش‌های رقابتی این هنرواره معرفی شدند.

وی با تأکید بر اینکه 10 روز باقی مانده بسیار مهم است و هنرمندانی که قصد شرکت در هنرواره را دارند باید نسبت به ارسال آثار خود اهتمام ویژه‌ای داشته باشند،افزود: دبیرخانه هنرواره پس از بررسی و مذاکرات بسیار، اعضای هیأت داوران را از بیناساتید برجسته و هنرمندان شاخص کشور در رشته‌های مرتبط برگزید.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل و دبیر هنرواره ملی« انقلاب اسلامی؛ روایت ایرانی» تصریح کرد: علی اکبر نیکان پور، سرپرست داوری بخش تصویرسازی؛ سیدعباس میرهاشمی، سرپرست داوری بخش عکس؛ مسعود نجابتی، سرپرست داوری بخش طراحی پوستر؛ مهدی محمد آذر، سرپرست داوری رشته موشن‌گرافیک و مریم سلیمی سرپرست داوری رشته اینفوگرافیک را بر عهده خواهند داشت.

گفتنی است اکبر نیکان‌پور متولد ۱۳۳۵ اردبیل و فارغ التحصیل رشته نقاشی دانشکدههنرهای زیبا، لیسانس و کارشناس ارشد تصویرسازی و دارای مدرک درجه یک هنری(دکترا) است.تصویر‌سازی کتاب‌های کودکان و تصویرسازی برای مطبوعات کودک و نوجوان به مدت 20 سال،طراحی وایلستراسیون کتاب‌های کودکان بیش از 50 کتاب، مدرس کارشناسی ارشد دانشگاه‌هابه مدت 10 سال، مدرس کارشناسی تصویرسازی و نقاشی دانشگاه‌ها به مدت 10 سال بخشی ازفعالیت‌های وی است. نیکان پور از طرف خانههنرمندان ایران به عنوان تصویرگر برجسته تجلیل شده و در سال 1382، لوح درجه یک هنری،دکترای افتخاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیرا دریافت کرده است.

سید عباس میرهاشمی، متولد 1341 در ساوه و کارشناس عکاسی از دانشگاه هنر است. دریافت درجه یک هنری از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، دریافت نشان عالی هنرهای تجسمی، عضویت در شورای ارزشیابی مدارک معادلهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدریس در دانشگاه‌های هنر و الزهراء، عضویت در هیأتمؤسس انجمن ملی عکاسان ایران، عضویت در هیأت مؤسس و هیأت مدیره انجمن عکاسان انقلابو دفاع مقدس، مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و عضویت در هیأت مدیره انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، بخش‌هایی از فعالیت این هنرمند عکاس است.

دیگر سرپرست داوری این هنرواره،مسعود نجابتی متولد ۱۳۴۶ در تهران است. وی عضو انجمن گرافیست‌های ایران بوده و در سال 1378 در رشته گرافیک مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد. نجابتی، عضو انجمن خوشنویسان ایران است که طراحی گرافیک و مسئول واحد انتشارات دفتر روابط عمومی متروی تهران، طراحی گرافیک مسجد جمکران، تدریس گرافیک و تایپوگرافی، دریافت دیپلم افتخار اولین جشنواره خوشنویسی جهان اسلام، بخش کاربردهای خط در گرافیک، دریافت لوح تقدیر نمایشگاه کتابت بسم الله و... همچنینعضویت در هیأت انتخاب و داوری پوسترهای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1382، جشنواره خبر و برنامه‌های تلویزیونی صدا و سیما، نمایشگاه نشانه‌های اصفهان (موزه هنرهای معاصر اصفهان) درسال 1383، اولیننمایشگاه دوسالانه تایپوگرافی پوستر (اسماء‌الحسنی) در سال 1384 و بخش تایپوگرافی جشنواره مقاومت در سال 1385 از سوابق هنری وی بوده است.

مریم سلیمی دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی، کارشناس‌ ارشد گرافیک/ ارتباطات تصویری دانشگاه سوره و نیز کارشناس‌ ارشد روزنامه‌نگاری است که موضوع رساله‌های دانشگاهی وی در مقطع کارشناسی ارشد مرتبط با حوزه گرافیک خبری و اطلاع‌رسانی بوده وتدریس اینفوگرافی در مراکز آموزش عالی و مؤسسات فرهنگی و هنری کشور از جمله فعالیت‌های عمده ایشان در سال های اخیر بوده است.

مهدی محمدآذر متولد 1360 در اردبیل و سال‌ها به عنوان طراح و انیماتور در فیلم‌های «گچ‌های سفید»، «مجموعه حکایت‌های غیرمنتظره»، «ساری بولبول»، فیلم کوتاه «رنگ عشق»، «سریال قصه‌های روباه» و «سریال سیمای خورشید» حضور داشته است. حضور وی در فیلم‌های سینمایی«افسانه گل نور»، «قصه‌هایجنگل»، «پشت دروازه بهشت» بخش دیگری از فعالیت‌های هنری این هنرمند اردبیلی است.

سید مسعود شجاعی طباطبایی دارای مدرک رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد گرافیک از دانشگاه تربیت مدرس است. شجاعی طباطبایی درسال 1396 به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی کشور انتخاب شد. اخذ جوایز متعدد ازجشنواره‌های معتبر ملی و بین‌المللی و همچنین داوری در بسیاری از جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی از جمله سوابق این هنرمند سرشانس کشور است. وی که در حال حاضر مدیریت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور را بر عهده دارد، سرپرستی ورک‌شاپ کارتون و کاریکاتور هنرواره را عهده‌دار بود که در دی ماه سال جاری با حضور 40 کاریکاتوریست از استان‌های مختلف کشوربه مدت دو روز در اردبیل برگزار شد.

شایان ذکر است داوری آثار رسیده به نخستین هنرواره ملی «انقلاب اسلامی؛ روایت ایرانی» در روزهای 22 و 23 اسفندماه باحضور اعضای هیأت داوران در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور برگزار خواهد شد و مراسم اختتامیه نیز اوایل اردیبهشت ماه 1397 با حضور مسئولان کشوری و استانی در استان اردبیل برگزار می‌شود.

logo-samandehi