فراخوان سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق

فراخوان نخستین سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق (پیراهن سیدالشهدا علیه السلام) در سه بخش بزرگسالان، نوجوانان و کودکان منتشر شد.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایلنا، نخستین سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق (پیراهن سیدالشهدا علیه السلام) با هدف زنده نگه‌داشتن معارف ولایت علوی و واقعه عاشورا، استفاده از هنر اصیل نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی، احیاء و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت سیدالشهدا (علیه السلام) و پیراهن معظم، بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امام حسین (علیه السلام)، تقویت هنر نقالی و پرده‌خوانی و ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده خوانان جوان، تکریم و تعظیم ولایت علوی تا امام عصر (عج) نقش واقعه عاشورا و نشان شیعه (پیراهن عتیق) در زمانه معاصر تیرماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

بر اساس فراخوان، نزول پیراهن معظّم سید الشهدا (علیه السلام) از بهشت و قبول توبه حضرت آدم(علیه السلام) به واسطه این پیراهن معظّم، سیر پیراهن معظّم سید الشهدا (علیه السلام) در میان انبیای عظام و نجات همه ایشان، شفای چشمان حضرت یعقوب (علیه السلام) به واسطه این پیراهن معظّم، نزول پیراهن معظّم سید الشهدا (علیه السلام) در هنگام به آتش افتادن ابراهیم خلیل الله (علیه السلام) و نجات ایشان، نجات حضرت یونس (علیه السلام) از شکم ماهی به واسطه این پیراهن، تحویل پیراهن معظّم به حضرت زینب (سلام الله علیها) توسط حضرت صدیقه کبری (سلام الله علیها) سه روز پیش از شهادتشان جهت ارسال به کربلا، به غارت بردن پیراهن معظّم سید الشهدا (علیه السلام)در روز عاشورا، بازگرداندن پیراهن معظّم سید الشهدا(علیه السلام)به اهل بیت (علیه السلام) پس از تقاضای امام سجاد (علیه السلام) در شام، پیراهن معظّم سید الشهدا (علیه السلام) نزد امام زمان (علیه السلام) و پوشیدن این پیراهن معظّم در هنگام ظهور و اهتزاز پیراهن معظّم امام حسین (علیه السلام) از عرش الهی در آغاز ماه محرم هر سال و اعلام زمان ظهور برای حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) به واسطه جوشش خون از این پیراهن معظّم در شب ظهور، محور محتوای آثار ارسالی این سوگواره خواهد بود.

به تمامی شرکت کنندگان کمک هزینه تعلق خواهد گرفت و پس از بررسی و ارزیابی آثار در بخش بزرگسالان به نفراول تندیس دیپلم افتخار و مبلغ نقدی ۲۰میلیون تومانی، به نفردوم لوح تقدیر مبلغ نقدی ۱۵میلیون تومانی و به نفرسوم لوح تقدیر ومبلغ نقدی ۱۰میلیون تومانی اهدا خواهد شد.

در بخش نوجوانان به نفر اول تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ نقدی۱۵میلیون تومان، به نفر دوم لوح تقدیرو مبلغ نقدی ۱۰میلیون تومان و به نفرسوم لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۷میلیون تومان اعطا می‌شود. همچنین در بخش کودکان، به تمامی کودکان شرکت کننده لوح تقدیر و مبلغ ۴ میلیون تومان تقدیم خواهد شد.

بر اساس گاهشمار سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق، علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد تا ۲۰ تیرماه فرصت دارند تا آثار خود را در پیام‌رسان‌های بله و تلگرام به نشانی Pirahaneatigh@ به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند. آثار راه یافته به این سوگواره به مدت زمان ۳ روز از ۲۷ تیرماه تا۲۹ تیرماه در شهر تهران به صورت میدانی اجرا خواهند شد. همچنین اختتامیه این رویداد هنری با معرفی برگزیدگان ۲۹ تیرماه برگزار می‌شود.

چنانچه در بارگزاری اثر نقصی بوجود آمد و یا پرسشی پیرامون سوگواره داشتید می‌توانید از طریق پیامرسان ایتا یا به صورت پیامک پشتیبانی دبیرخانه را در جریان بگذارید. شماره واحد پشتیبانی: ۰۹۰۲۵۶۲۷۲۸۴

logo-samandehi