با زبان هنر با دنیا گفت‌وگو می‌کنیم

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با اشاره به ریشه تاریخ هنر ایران در جهان گفت: هنرمندان ایرانی در نمایشگاه بین المللی دوسالانه ونیز از صلح می گویند و ما زبان هنر را برای گفت‌وگو با دنیا برگزیدیم.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایرنا، نشست خبری هادی مظفری در نشست خبری نمایشگاه هنر ایران در پنجاه و هشتمین دوسالانه (بینال) ونیز گفت: در 116 سال برگزاری این رویداد، 8 دوره شرکت کردیم که 2 دوره قبل از انقلاب و همچنین 6 دوره بعد از انقلاب بوده است.
وی گفت: در فضای امروز که تحریم ها بر ما فشار آورده است و جهان با ما چندان مهربان نیست و رهبران جهانی با واژگانی که شایسته تاریخ و فرهنگ ما ایرانیان نیست سخن می گویند و راه رسیدن دارو و غذا را به کشور ما سخت می‌کنند،‌ تصمیم گرفتیم تا در این دوره از بینال ونیز شرکت کنیم و از صلح و دوستی بگوییم و یادآور شویم ما ملتی هستیم که با زبان هنر و امید با جهان سخن می‌گوییم.مظفری با تشریح سیاست های انتخاب آثار در این رویداد گفت: در گذشته انتخاب هنرمندان سلیقه ای بود و روند خاصی انجام نمی‌شد و در این دوره، یک شورای 30 نفره متشکل از اساتید دانشگاه، مدیران گالری‌ها و آرتفرها و هنرمندان تراز اول کشور و هنرمندان ادوار قبلی حاضر در ونیز، حضوریافتند که از هرکدام خواستیم 3 نفر را معرفی کنند که جمع‌بندی امتیازها منجر به انتخاب آقایان رضا لواسانی، علی میرعظیمی و خانم سمیرا علیجان‌زاده شد.
کمسیونر پاویون ایران در ونیز افزود: آثار سمیرا علیخان‌زاده از گذشته و خاطره سخن می گوید و آثار رضا لواسانی حال و امروز را روایت و شکوه زندگی را معنا می‌کند و همچنین آثار علی میرعظیمی نیز از فراگیری آموزش و آینده صحبت کرده‌ است که این سه اثر در کنار هم مجموعه‌ای از زندگی را خواهند ساخت.
مظفری گفت: زمانی که از هنر ایران صحبت می کنیم جهان یک تصور از آن دارد که برای مثال از قلمزنی صحبت می کنیم و تنها نقش مایه‌های محلی را از ایران می‌شناسد و تاکید ما، در شاخص های انتخاب آثار هنرمندان، زبان جهانی آنها بود تا تمامی مخاطبان این رویداد بتوانند به یک فهم مشترک برسند.
وی گفت: ما برای انتخاب آثار چندین شاخص را در نظر داشتیم که اولین این ملاک ها، زندگی هنرمندان داخل ایران بود، کما اینکه پیشنهادهای زیادی از هنرمندان ایرانی خارج از کشور داشتیم؛ و همچنین اصرار داشتیم در تیم سه نفره حتما یک بانوی هنرمند حضور داشته باشد تا به جهان بگوییم زنان هم در کنار مردان با جدیت هنر را دنبال می کنند و نکته سوم اینکه ایران فقط تهران نیست و حتما برایمان مهم بود هنرمندی از خارج تهران انتخاب شود که آقای میرعظیمی از اصفهان انتخاب شد.
وی افزود: آثاری که در پنجاه سال گذشته این رویداد به نمایش درآمده است در یک مدیوم مشخص قرار نمی گیرد و ما بیشتر با آثار میان رشته ای روبرو هستیم است که هنرمندان به دنبال گفتگو با جهان انتخاب کردند و ما در این رویداد نیز به دنبال انتخاب هنرمندی بودیم که با زبان جهانی بتواند صحبت کند.
مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد گفت: بیمه آثار هنری در کنار حمل و نقل آنها یکی از مشکلات متعددی بود که در این مسیر وجود داشت که برای مثال اگر آثار بیمه نمی شدند امکان انتقال وجود نداشت و استفاده از پتانسیل های موجود با هدف صرفه جویی همواره یکی از دغدغه های ما بود که در نهایت رفع شد.
مظفری با اشاره به مشکلات حضور در این رویداد گفت: تحریم ها مشکلات عمده ای برای ما ایجاد کرد و چون امروز در شرایط عادی قرار نداریم به شدت تحت فشار بودیم اما در نهایت توانستیم با افتخار پرچم کشورمان را در این رویداد هنری بالا ببریم و از صلح بگوییم.
کمسیونر پاویون ایران در پاسخ به شایعه خرید غرفه ای در نمایشگاه بین المللی دوسالانه ونیز گفت: در گذشته برنامه هایی برای خرید مکانی در این نمایشگاه مطرح شده بود و حتی محلی را انتخاب و قیمت گذاری کردند ولی به دلیل تامین نکردن بودجه خرید، قرارداد منتفی شد.
وی گفت: درحال حاضر در این رویداد مجموعاً 280 متر فضا در اختیار کشور ایران قرار داده شده است که در سال‌های گذشته پاویون ایران چندان در دسترس نبود و در بخش اصلی قرار نداشت، اما در این دوره ما در یکی از بهترین موقعیت‌های شهر ونیز قرار داریم و بر همین اساس هم امیدواریم بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به دوره‌های گذشته داشته باشیم.
وی افزود: 33 کتاب از آثار هنرمندان ایرانی که آثارشان در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمده است به این نمایشگاه برده می شود تا در جریان این رویداد هنری به کتابخانه ونیز اهدا شود و تنها این سه هنرمند از طرف ایران به نمایشگاه بین المللی دوسالانه ونیز معرفی شدند و هنرمندان غیررسمی نماینده پاویون ایران نیستند.
سام فرخی رئیس اداره بازارافزایی بانک آینده در پاسخ به این سوالی در مورد چگونگی حمایت مالی از این رویداد، گفت: مسئولیت های اجتماعی همواره یکی از تکالیف این بانک بوده است و بحث آموزش و مباحث فرهنگی در برنامه های ما تعریف شده است.
وی با تاکید بر حضور این بانک در رویدادهای فرهنگی گفت: نمایشگاه لوور در تهران با حمایت ما در اسفندماه سال1396 در موزه ملی ایران برپا شد و حمایت از فرهنگ و هنر ایران در نمایشگاه بین المللی دوسالانه ونیز در راستای مسئولیت اجتماعی این بانک است.
پنجاه و هشتمین دوسالانه (بینال) هنر ونیز، بیست و یکم اردیبهشت ماه آغاز به کار می کند و ایران با سه هنرمند به نام های «رضا لواسانی»، «سمیرا علیخانزاده»، «علی میرعظیمی» در این رویداد معتبر جهانی حاضر است.
رضا لواسانی متولد 1341 تهران است. او هنرمندی‌ست که در مدیوم‌های گوناگون فعالیت دارد و چیدمان «زندگی » را به ونیز پنجاه و هشتم می آورد. لواسانی ساخت چیدمان «زندگی» را در سال 1391 آغاز و بیش از سه سال روی اجزای‌ مختلف آن کار کرد. او تعمداً خمیر کاغذ را انتخاب کرده که هم آثار ارزشمندی از بزرگان هنر ایران با استفاده از مدیوم پاپیه ماشه آفریده شده و هم به طور عینی و نمادین بر مفهوم بازیافت تاکید دارد.
اثر هنری او روایتی شعرگونه است درباره‌ شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان. شیوه‌ شگفت‌انگیز او در ارائه این اثر هنری، توصیف‌گر باور هنرمند به ارزشمندی زندگی‌ست که با امضای خاص او در زیباشناسی به نمایش درآمده است. «زندگی» بر نمایش‌وارگی مجسمه و چیدمان تاکید دارد.
سمیرا علیخانزاده متولد 1346تهران و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. علیخانزاده با نگاهی به آینده خاطرات گذشته را یادآور می‌شود بعد از اولین نمایشگاه آثار نقاشی خود، دیگر هیچ‌گاه نقاشی نکرد و توجهش را در تولیدات هنری به سمت «مدیوم جدید» برد، مدیومی که از زمانه‌ خود بود.
این هنرمند عکس‌های خانوادگی را به عنوان ماده‌ خام کارهایش برگزید و با دست‌بردن در این تصاویر، ایده‌هایی درباره‌ هویت و خاطرات را واکاوی کرد. با جدا کردن پرتره‌هایش از زمینه در عکس‌های قدیمی و قرار دادن آن‌ها روی توری فلزی، بیننده را به جستجوی روایتی تصویری به جای تنها نگاه‌ کردن به عکس سوق می‌دهد.
علی میرعظیمی هنرمند جوان، متولد 1363در اصفهان زندگی و کار می‌کند. میرعظیمی با گذار و تجربه در مدیوم‌های مختلف مثل سینما، نوشتار، هنر‌های تجسمی و غیره، آثار هنری روایت‌گونه،‌ خود را می‌سازد.
او با نگاهی به نارسایی‌های زبان و رویا، چیدمانی کنشگر آفریده که ایده‌ اصلی کار او مفهوم خواب و رویا، آموزش و مقایسه استعداد یادگیری زبان بین کودک انسان و «فنچ‌« نابالغ است.
نشست خبری نمایشگاه هنر ایران در پنجاه و هشتمین بینال ونیز، صبح روز شنبه 14 اردیبهشت ماه با حضور هادی مظفری مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی و کمیسیونر پاویون ایران در ونیز و رضا لواسانی، سمیرا علیخان‌زاده و علی میر عظیمی، سه هنرمندی که با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نمایشگاه حضور دارند در تالار وحدت برگزار شد.

logo-samandehi