پدر هنر دیجیتال در 99 سالگی درگذشت

چارلز کسوری، که آزمایش‌هایش با رایانه در دهه 1960 او را به شخصیتی اساسی در تاریخ هنر دیجیتال تبدیل کرد، در 99 سالگی درگذشت.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از دانشگاه ایالتی اوهایو، آثار کسوری غیرقابل طبقه‌بندی تلقی می‌شوند - نه آنقدر هنری که برخی به عنوان هنر طبقه‌بندی شوند و نه به اندازه کافی دیجیتالی هستند که دیگران را در دنیای فناوری قلمداد کنند. علیرغم ناملایماتی که او در طول زندگی حرفه‌ای‌اش با آن مواجه بود، Csuri برای روش‌های غیرمعمول ادغام شیوه‌های هنری سنتی مانند نقاشی با الگوریتم‌ها، برنامه‌نویسی و موارد دیگر طرفدارانی پیدا کرد.

در نوشته‌های مختلف درباره حرفه‌اش، مورخان از او به‌عنوان «پدر هنر رایانه» یاد می‌کنند و در سال ۱۹۹۸ در پروفایل نیویورک تایمز، کسوری از خود به عنوان «نخستین هنرمندی با هر گونه اعتبار هنری جدی که با رایانه کار می‌کند» یاد می‌کند. در نمایه دیگری از سه سال قبل، مجله اسمیتسونیان گفت که کسوری "شاید نزدیکترین چیز، در این شکل هنری جدید، به یک استاد قدیمی باشد."

در حالی که او ممکن است هرگز مورد بررسی مناسبی در یک موزه بزرگ قرار نگرفته باشد، وضعیت کسوری در تاریخ هنر دیجیتال عملاً غیرقابل رقابت است. او برای آثاری مانند مرغ مگس خوار (1968)، انیمیشن کامپیوتری از پرنده ای که به نظر می رسد تصویر آن دو برابر شده و از هم جدا می شود، تحسین شده است. این فیلم که از بیش از 30000 تصویر منفرد تشکیل شده بود، از طریق یک فرآیند کار فشرده ساخته شد که شامل داشتن یک کامپیوتر IBM 704 برای ایجاد تصاویری از مرغ مگس خوار بود. هر تصویر حاوی اطلاعاتی برای یک درام پلاتر بود که هنگامی که تصاویر از طریق آن تغذیه می‌شد، هر کدام را به نقاشی قلمی تبدیل می‌کرد.

مرغ مگس خوار که در ابتدا برای مجموعه ای از فیلم های کامپیوتری همراه با نمایش "ماشین در پایان عصر مکانیک دیده می شود" در موزه هنر مدرن سفارش داده شد، یکی از اولین آثار در نوع خود بود که وارد دارایی های موسسه نیویورک شد. مورخ هنر، کریستین پل، در کتاب هنر دیجیتال خود در سال 2003، این فیلم را "نقطه عطف "انیمیشن" تولید شده توسط کامپیوتر" نامید.

علیرغم شهرت کسوری در محافل هنری خاص، او ادعا کرد که تعداد کمی اهمیت او را درک کرده اند. در واقع، تنها اثر Csuri که توسط MoMA نگهداری می شود مرغ مگس خوار می‌باشد که باقی مانده است. در سال 1967، زمانی که یک استاد OSU تلاش کرد تا انجمن هنر مقاله‌ای در مورد Csuri منتشر کند، فیلیپ لیدر، سردبیر آن زمان نشریه، پاسخ داد: «من نمی‌توانم تصور کنم انجمن هنر هیچ‌وقت کار خاصی در زمینه الکترونیک یا هنر کامپیوتر انجام دهد، اما کسی نمی‌داند. ”

کسوری در سال 1995 به تایمز گفت: «فکر می‌کنم هنرمند خوبی هستم و فکر نمی‌کنم بسیاری از مردم این را بدانند.

چارلز کسوری در 4 ژوئیه 1922 در ویرجینیای غربی به دنیا آمد. او بعداً در دانشگاه ایالتی اوهایو به مدرسه رفت و در آنجا به یک بازیکن حرفه ای فوتبال تبدیل شد. در سال 1944، او در پیش نویس NFL برای پیوستن به کاردینال های شیکاگو انتخاب شد، اگرچه او این فرصت را برای خدمت در ارتش ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم از دست داد. در طول جنگ، او در معرض ریاضیات، جبر و فناوری قرار گرفت که بعداً به عنوان یک هنرمند حرفه ای به آن پرداخت.


از سال 1947، او شروع به تدریس در OSU کرد، جایی که برای مدتی با هنرمند پاپ روی لیختنشتاین، که هنوز به خاطر نقاشی‌های پاپ که بعداً با نقطه‌های بن‌دی می‌سازد مشهور نشده بود، دفتر مشترکی داشت. در آن زمان، کسوری در حالتی کار می‌کرد که می‌توان آن را حالت سنتی‌تر نامید و نقاشی‌های انتزاعی تولید کرد که بعداً در بینال ونیز به نمایش درآمد. اما همه چیز در سال 1964 تغییر کرد، زمانی که او پرتره ای را دید که با استفاده از رایانه ساخته شده بود که در یک نشریه OSU چاپ شده بود. او خود را در یک دوره برنامه نویسی ثبت نام کرد و شروع به ساختن هنر کامپیوتری خود کرد. بعداً از دیگران می‌خواهد برنامه‌نویسی را برای او انجام دهند و بیشتر بر این واقعیت تأکید می‌کند که او خود را بیش از هر چیز هنرمند می‌دانست.

آثار مربوط به دوره اولیه کسوری - پرتره‌های تاب‌دار که از امواج سینوسی تشکیل شده‌اند، پیشرفت تصاویری که توسط کامپیوتر تولید می‌شود و پیری فرد را نشان می‌دهد - ممکن است کاملا دیجیتالی به نظر برسند. در واقع، او آن را ترجمه‌ای از کاری می‌دانست که قبلاً در نقاشی انجام می‌داد. زمانی که در دهه 90 شروع به ساخت آثاری کرد که از bump mapping (نوعی تصویربرداری که می‌تواند تغییرات بافت روی سطح را تشخیص دهد) برای تجسم انتزاع‌ها به صورت دیجیتالی، بر این ایده تاکید کرد. یکی از این آثار، Gossip (1987-1991)، که دارای آرایه‌ای از فرم‌های رنگارنگ است که به روبان‌ها تبدیل می‌شوند، شامل اسکن یک نقاشی و سپس بازسازی مجدد آن در فضای خالی دیجیتالی است. جایزه 100000 دلاری جشنواره Ars Electronica در لینز اتریش را دریافت کرد.

logo-samandehi