یک تعمیرگاه کشتی در عصر وایکینگ‌ها کشف شد

باستان‌شناسان بقایای یک تعمیرگاه کشتی در سوئد را که وایکینگ‌ها برای تسهیل فعالیت‌های دریایی خود ساخته بودند، کشف کردند.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، باستان‌شناسان دانشگاه استکهلم در حین کاوش در بیرکا که به عنوان اولین شهر سوئد شناخته می‌شود، بقایای یک تعمیرگاه کشتی متعلق به عصر وایکینگ‌ها را کشف کردند. کشف این تعمیرگاه باستانی اطلاعات جدیدی را درباره فعالیت‌های دریایی وایکینگ‌ها در اختیار محققان قرار می‌دهد.

بیرکا که در اواسط قرن هشتم میلادی بنا شد، یکی از بهترین نمونه‌های قرارگاه‌های تجاری شهرگونه است که توسط وایکینگ‌ها برای تجارت دریایی با مناطق دوردست برپا شدند. این شهر باستانی که در سال ۱۹۹۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، یکی از پایگاه‌های تجاری عمده برای بازرگانان اروپایی بود.

دور شهر بیرکا یک خندق کنده شده بود تا ضمن دفاع از شهر، مرز‌های حقوقی، اقتصادی و اجتماعی آن تعیین شود. با وجود این، تعمیرگاه کشف شده به همراه یک بخش پهلوگیری شناور‌ها در سکو‌های دریایی خارج از این خندق قرار داشتند. تا قبل از این کشف جدید، تمرکز کاوش‌های باستان شناختی در منطقه به فضای محصور شده توسط خندق محدود بود.

باستان شناسان دانشگاه استکهلم با استفاده از نقشه برداری و تحقیقات پهپادی این تعمیرگاه کشتی را مورد بررسی‌های سیستماتیک قرار دادند. این تیم در امتداد ساحل یک گودی سنگ چین شده کشف کرد که در آن کشتی‌ها تعمیر می‌شدند. آن‌ها همچنین حجم زیادی پرچ مصرف شده و مصرف نشده کشتی، سنگ‌های سنباده و ابزار‌های کار با چوب در این مکان پیدا کردند.

اسون ایزاکسون، استاد علم باستان شناسی در دانشگاه استکهلم در یک بیانیه مطبوعاتی در این باره اعلام کرد: یک مکان تاریخی مثل این تا به حال کشف نشده بود و می‌توان گفت اولین نمونه در نوع خودش است. شواهد قانع کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد در گذشته در این منطقه یک تعمیرگاه کشتی قرار داشته است.

logo-samandehi