بیانیه‌ی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ارتباط با تغییر علامت استاندارد ایران

طراحی نشان موسسه‌ی استاندارد ایران در سال ۱۳۶۴ توسط استاد »مرتضی ممیز« پیشگام گرافیک مدرن ایران، بنیان‌گذار انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و از پایه‌گذاران آموزش گرافیک نوین در سیستم دانشگاهی کشور، طراحی گردید و جایگزین نشانه‌ی قبل از انقلاب این موسسه شد.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، این اثر با توجه به طراحی پیشرو و هوشمندانه‌ای که داشت در کنار شعار «علامت استاندارد، نشانه‌ی مرغوبیت کالا است» به سرعت به نشانه‌ای قابل اعتماد در جامعه بدل گردید. علامت استاندارد در نگاه اول یک مونوگرام زیبا از حرف S را به نمایش می‌گذارد که با نگاهی خلاقانه در ساختار یک مربع طراحی شده است، ویژگی منحصر به فرد این نشانه حروف مخفف شده‌ی عنوان موسسه‌ی استاندارد است که با ظرافت تمام به دو زبان در فضای میانی این مونوگرام جای گرفته‌است. در حالت اصلی کلمه‌ی "ایران (بدون نقطه)" دیده می‌شود و با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای آن، عبارت "ISIRI" خوانده می‌شود.

علاوه بر طراحی زیبا و منسجم، این نشانه به عنوان یکی از بهترین لوگوهای ملّی همیشه مورد توجه مردم و طراحان گرافیک داخل و خارج از کشور بوده و در حیطه‌ی آموزش گرافیک نیز همواره مورد تحلیل و بررسی دانشجویان و مدرسان است.

حال آنکه با توجه به تغییر سیستم اداری موسسه‌ی استاندارد و تبدیل شدن آن به سازمان، طراحی حروف میانی این نشانه نیز (در حالت انگلیسی) از ISIRI - Institute Standard Industrial Research of IRAN به INSO - Iranian National Standard Organization تغییر حالت پیداکرده و به دنبال این اتفاق، دخل و تصرفی خارج از اصول و قواعد طراحی گرافیک در اشکال انجام شده‌ است که توجه و تاثر بسیاری از طراحان گرافیک را به خود جلب کرده است. نگاه و عمل تصمیم گیرندگان و مسئولین این امر به هر هدفی که بوده‌است با دستکاری و حذف و اضافه‌ی غیرحرفه‌ای جزئیات نه تنها به مقصود دست پیدا نکرده و قطعا بعدها با مشکلات جدی ساختاری روبه‌رو خواهدشد، بلکه نتیجه‌ی آن به هیچ عنوان قابل دفاع نبوده و به وضوح آسیبی جدی را به این نشانه‌ی ارزشمند ملی وارد کرده است.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بدینوسیله این رفتار غیر حرفه ای را با یک اثر ملّی قویاً مردود اعلام می‌کند و با توجه به متن این بیانیه در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به طور رسمی از سازمان ملّی استاندارد ایران تقاضا دارد تا در تغییر نشانه «استاندارد ایران» به شکل فعلی تجدید نظر کند.


logo-samandehi