آثار کوساما به استرالیا می‌رود

یک نمایشگاه بزرگ در استرالیا به بررسی سیر تکامل آثار هنری «یایویی کوساما»، هنرمند مشهور ژاپنی می‌پردازد.


به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایسنا، «یایویی کوساما»، هنرمند ژاپنی که در نهمین دهه زندگی خود با مجسمه‌های خارق‌العاده کدو تنبل، الگوهای نقطه‌ای و اتاق‌های رنگارنگ بی‌نهایت به یکی از محبوب‌ترین افراد اینستاگرام تبدیل شده است، موضوع یک نمایشگاه بزرگ در استرالیا خواهد بود.

«گاردین»‌ نوشت،‌ «گالری ملی ویکتوریا»‌ در ماه دسامبر یکی از گران‌ترین نمایشگاه‌های تاریخ خود را با نمایش آثار هشت دهه از فعالیت «کوساما»ی ۹۵ساله برگزار خواهد کرد.

در این نمایشگاه ۱۸۰ اثر متشکل از دارایی‌های «گالری ملی ویکتوریا» و آثاری که از سایر موسسات به امانت گرفته شده‌اند،‌ آثار اولیه «کوساما» را با جدیدترین آثارش، از جمله نخستین نمایش استرالیاییدو هنر چیدمان و یک «اتاق بی‌نهایت» پیوند خواهد داد.

«اتاق بی‌نهایت» عنوان اتاقی مملو از آینه، الگوهای خال‌خالی و نورهای رنگی است که بازتاب‌های نامتناهی دارند.

با توجه به اینکه بیش از ۲۰ اتاق آینه‌ای ساخته «کوساما»‌ در سراسر جهان وجود دارد،‌ موزه «هرش‌هورن اسمیتسونین» در واشنگتن با به نمایش گذاشتن همزمان ۶ مورد از این اتاق‌ها در نمایشگاه سال ۲۰۲۲ تاریخ‌ساز شد. با وجود اجرای هفت‌ماهه این نمایشگاه، به دلیل استقبال زیاد مخاطبان مدت زمان آن تمدید شد.


«گالری ملی ویکتوریا»‌ هنوز اعلام نکرده است که دققیقا چه تعداد «اتاق بی‌نهایت» در ملبورن به نمایش گذاشته خواهد شد، اما به گفته مسئوولان موزه تعداد این اتاق‌ها بیش از ۶ مورد خواهد بود.

در نمایشگاه جدید استرالیا همچنین یکی از سه مجسمه «کدوحلوایی رقصان» ساخته «کوساما» به نمایش گذاشته خواهد شد.


کدو تنبل و «یایویی کوساما» از دوران کودکی با همدیگر عجین بودند. او درحالی بزرگ شد که یک نهالستان بذر به خانواده‌اش تعلق داشت. کدو تنبل‌ها با شکل و رنگ عجیب خود منبعی از انرژی بودند و الهام‌بخش مادام العمر و موضوع محبوب آثار او محسوب می‌شدند. می‌توانیم به جرأت بگوییم که «کوساما»‌ در جسارت عجیب و غریب و فروتنی و سادگی آن‌ها، بازتابی از خود را پیدا کرد. بنابراین کدو تنبل‌های او می‌توانند به عنوان نوعی از خودنگاره عمل کنند.

«کوساما» نخستین «اتاق آینه‌ای بی‌نهایت» خود را در سال ۱۹۶۵ راه اندازی کرد و اکنون بیش از ۲۰ نمایشگاه مشابه را ایجاد کرده است که برای غرق کردن کامل تماشاگر در فضای هنری طراحی شده‌اند. این اتاق‌ها کوچک هستند و تماماً با آینه پوشیده شده‌اند (روی دیوارها، سقف و کف) که حس بی‌انتهایی را ایجاد می‌کند. اگر این اتاق‌ها از کدو تنبل پر شده باشند، این یک نمایشگاه «بی‌نهایت کدو تنبل» است.

او نخستین‌ بار در ۱۰ سالگی روند نقاشی کردن سطوح مختلف با نقطه‌های خال‌خالی را آغاز کرد. «کوساما»‌ در اواخر دهه ۴۰ میلادی، دو سال را «کیوتو» سپری کرد و کدو تنبل نقاشی کرد، او پیش‌تر گفته بود که «کدو تنبل آرامش شاعرانه را در ذهن من به ارمغان می‌آورد. کدو تنبل با من صحبت می‌کند.»

«کوساما» خلق آثار هنری با مواد اولیه متفاوتی را تجربه کرده است و سبک‌های مختلفی از جمله سورئال و پاپ آرت را امتحان کرده است.

نمایشگاه «یایویی کوساما» در «گالری ملی ویکتوریا»‌ در پانزدهم دسامبر آغاز خواهد شد.

logo-samandehi