افزایش آموزشگاه‌های آزاد هنری از 4000 به 6000 آموزشگاه در دولت سیزدهم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید تعداد آموزشگاه‌های آزاد هنری در دو سال گذشته از 4000 آموزشگاه به 6000 آموزشگاه رسیده است، همچنین اکنون 60 هنرستان زیبا در کشور فعالیت دارند که تا چهار سال آینده تعداد آن به 100 هنرستان افزایش می‌یابد.


به گزارش گالری آنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت هنری، محمدحسین اسماعیلی در گفت‌وگو با پانا درباره برنامه‌ریزی دفتر آموزش‌های هنری برای افزایش تعداد هنرستان‌های زیبا در کشور گفت: «در این طرح تحولی که ما در نظر گرفتیم هم در بخش آموزشگاه‌های آزاد هنری و هم هنرستان‌های هنرهای زیبا یک طرح جامع تحولی برای این موضوع در نظر گرفته‌ شده است که در 3 بخش آموزشی، پرورشی و ساختاری است. قرار است تحولاتی در هر کدام از این بخش‌ها ایجاد شود که به‌تبع آن، بحث توصیه کمی و کیفی این مراکز در دستور کار قرار دارد. در حوزه توسعه کمی از ابتدای دولت سیزدهم تا امروز 15 هنرستان جدید هنرستان‌های هنرهای زیبا را افتتاح کردیم که خود به تنهایی یک رکورد محسوب می‌شود.»

وی افزود: « برنامه این است که در 4 سال آینده تعداد هنرستان‌های زیبا به 100 هنرستان افزایش پیدا کند و اما درباره آموزشگاه‌های آزاد هنری هم باید گفت که در دوره‌ای که ما شروع کردیم 4000 آموزشگاه‌ هنری در کشور فعالیت داشتند که تاکنون به 6000 آموزشگاه رسیده است، از لحاظ محتوایی، تربیتی، پرورشی و ساختاری هم برنامه‌های متعددی را برای توسعه کیفی این مراکز در نظر گرفتیم.»

اسماعیلی درباره اینکه آیا این هنرستان‌ها توزیع جغرافیایی خاصی دارد یا خیر، گفت: «زمانی که کار را شروع کردیم ۴۸ هنرستان داشتیم. در حقیقت پراکندگی جغرافیایی هنرستان‌ها در همه استان‌ها است اما برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم به این صورت بود که هر استانی حداقل یک هنرستان پسرانه و یک هنرستان دخترانه هنرهای زیبا داشته باشد که این جزو هدف‌های اصلی ما است و این هدف را پیگیری می‌کنیم.»

وی گفت: «در این دو سال ۱۵ هنرستان را افتتاح کردیم و اکنون تقریباً به هدف هر استان دو هنرستان نزدیک هستیم در همین بین هدف‌گذاری اصلی‌تری نیز داریم که بتوانیم 100 هنرستان ایجاد کنیم، اکنون اکثر هنرستان‌ها در مراکز استان‌ها فعال هستند ولی برنامه جدید این است که در یکسری شهرها امکان‌سنجی و نیاز‌سنجی انجام شود و به سمت افتتاح هنرستان‌های متعدد در آن شهرها برویم. برای مثال برخی شهرها از جمله کاشان، میناب، نیشابور، آمل، بابل و... اعلام نیاز کردند که نیازهای آن‌ها در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.»

logo-samandehi