حمله مورچه‌های غول‌پیکر به موزه آمستردام

«موزه ملی آمستردام» این روزها میزبان مورچه‌های غول پیکری است که به بازدیدکنندگان خوش‌آمد خواهند گفت.

به گزارش گالری آنلاین، ایسنا به نقل از رویترز نوشت، «موزه ملی آمستردام» واقع در هلند که خانه شاهکارهای هلندی همچون «گشت شبانه» اثر «رامبرانت»‌ است، میزبان نمایشگاه موقتی است که به عنوان بخشی از آن صدها مورچه‌ عظیم‌الجثه بر روی دیوارهای و پنجره‌های موزه قرار داده‌ شده‌اند.

این نمایشگاه توسط «رافائل گومزباروس»(Rafael Gomezbarros) یک هنرمند کلمبیایی ترتیب داده شده است تا از این طریق مهاجرت و تغییر مکان اجباری را در مرکز توجه قرار دهد.

این نمایشگاه که با الهام از جا به جایی میلیون‌ها کلمبیایی در پی نزاع‌های بین دولت کلمبیا و گروه‌های چریکی ساخته شده است، بیش از ۷۰۰ مورچه را به نمایش می‌گذارد که از دو قسمت شبیه به جمجمه انسان تشکیل شده است تا اشاره‌ای به قربانی و مجرم باشند.

برای پاهای این مورچه‌های عظیم از چوب‌های درخت یاس استفاده شده است؛ چرا که از شاخه‌های این درخت در جریان نزاع‌های کلمبیا برای پوشاندن جنازه قربانیان و جلوگیری از انتشار بوی جسد استفاده می‌شده است.

«گومزباروس» معتقد است معنای این نمایشگاه که پیش از این در ایالات متحده آمریکا، کلمبیا، بولیوی و سوئد نیز برگزار شده است در طول زمان و با توجه به مخاطبانش تغییر می‌کند.

مدیر موزه ملی آمستردام معتقد این است، مورچه‌ها نمادی از ساعی بودن، مقام بودن و روحیه تعاون مردم هستند.

این نمایشگاه بخشی از یک نمایشگاه گسترده‌تر است که با عنوان «موجودات خزنده» از تاریخ ۳۰ سپتامبر در موزه ملی آمستردام آغاز به کار می‌کند و تا ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

logo-samandehi