86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد

سرپرست دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این که 86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد، گفت: محوطه تاریخی باغ گلستان و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران از جمله شناخته شده ترین آثار است.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایرنا ، «مصطفی پورعلی» ،گفت: 86 اثر تاریخی از هشت استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، فارس، قم، کردستان، لرستان و همدان پس از بررسی و تایید کارشناسان و صاحبنظران میراث‌ فرهنگی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.وی افزود: در این کمیته به تفکیک 30 پرونده از استان فارس، 18 پرونده از استان آذربایجان شرقی، 11پرونده از استان لرستان، 8 اثر از استان قم، از استان های آذربایجان غربی و تهران از هرکدام 6 اثر، 5 پرونده از استان کردستان و دو پرونده از استان همدان مورد بررسی قرار گرفت.
پورعلی محوطه تاریخی باغ گلستان و کلیسای انجیلی تبریز، قلعه سنگان اشنویه، مسجد جامع مرودشت، حمام سیدان، خانه صالحی، مزرعه احمد آباد و تکیه روستای کاسوای قم، حمام حاج تراب و بازار بروجرد، ورزشگاه امجدیه، پادگان 06 مجموعه تاریخی سلطنت آباد و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران را از شناخته شده ترین آثاری برشمرد که در این جلسه واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.
به گفته پورعلی با ثبت هر اثر در فهرست آثار ملی هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبتی برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
همچنین بر اساس قوانین مرتبط با ثبت هر گونه اقدام حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان پذیرخواهد بود.

logo-samandehi