فراخوان سیزدهمین دوره جایزه معماری میرمیران


سیزدهمین دوره جایزه معماری میرمیران با موضوع " معماری پویا" برگزار می شود.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد معماری میرمیران، در توضیحات این مسابقه آمده است:

معماری پویا در برگیرندۀ ساختمان‎هایی است که قابلیت تغییر، حرکت و جابجایی دارند و شکل آنها به‫منظور انطباق با نیازهای طرح، تغییر می‎کند. این ساختمان‎ها گاه شکل متفاوتی اختیار می کنند، گاه جهت حرکت خورشید را تعقیب می‎کنند، گاه به یک تاثیر محیطی پاسخ می دهند، گاه برای ایجاد دید گسترده نسبت به اطراف تغییر شکل یا تغییر مکان میدهند، زمانی با سقف باز و بسته شونده و تغییر شکل یا سازه جمع شونده به نیازهای کاربردی گوناگون پاسخ می دهند، گاه با تاشدن و تغییر شکل شرایط مورد نظر برای عملکردهای مختلف و بهره برداری مطلوب را فراهم می نماید، گاه به سمت جهت وزش باد، تغییر جهت می‎دهند، گاه با طبیعت همساز می شوند تا انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. این نوع معماری با قابلیت تغییر، حرکت، جابجایی ویا چرخش امکان تحقق خواسته‎هایی را فراهم می سازند که در گذشته با معماری ساکن و غیر منعطف امکان پذیر نبود.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
بناهای ساخته شده در قالب این معماری که گاه شامل معماری تطبیق پذیر و گاه در برگیرنده معماری تغییر شکل دهنده و گاه معماری قابل انتقال است دائماً در حال تغییر شکل و تعدیل خود هستند. گاهی بخشی از ساختمان و یا طبقه ای از آن و یا نمای ساختمان در حال تغییر، جابجایی یا چرخش است و گاهی اساساً فرم کلی بنا تغییر می‎کند. این رویکرد جدید، نوعی رقابت با روش‎های متداول معماری معاصر است تا با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن و هوش مصنوعی امکان تعامل و پاسخگو بودن معماری به نیازهای متفاوت انسان فراهم شود.
معماری پویا نماد نگرش جدیدی است که انتظار می‎رود معماری آینده، سیمای شهرها و کیفیت زندگی در شهرها را تغییر دهد و به‎وسیلۀ آن، بناها بعد چهارمی به نام زمان را نیز به‎دست می‎آورند. به این تعبیر اگر معماری در ابتدا صرفا ردی از زمان بر فضا داشت، در دوره های بعدی و در روند شکل گیری معماری معاصر از کنش متقابل فضا-زمان متاثر گشته، در عصر حاضر بر اساس نیازها و امکانات هزاره سوم یگانگی فضا-زمان را در ابعاد گوناگون تجربه مینماید، این تجربه نه صرفا پاسخگوی ضرورت ها و نیاز های عملکردی، تکنولوژیک و محیطی، بلکه متاثر از دیدگاهی نوین در زمینه های فضایی و زیبایی شناسی تمدن و جامعه بشری است که رفته رفته تفکری بدیع و نوآورانه را در نگرشی بنیادین به رابطه فضا، زمان و معماری پایه گذاری می نماید. در این تفکر، بناها شکل صلب و ثابت نخواهند داشت و به دنبال معماری سیمای شهرها بسیار سریع‎تر از آنچه تصور می‎شود تغییر خواهد کرد. بعد چهارم در معماری امروز جهان حاصل تحقیقات علمی و تلاش‎های بسیار در زمینۀ معماری پویا و از سوی دیگر حاصل پیشرفت های تکنولوژی معماری است که در سطح جهانی و بین معماران، مهندسان و طراحان مورد توجه قرار گرفته است.

ضرورت بهره گرفتن از آخرین فناوری ها و نیز روش‎های پیشرفتۀ ساخت و نتایج حاصل از آن مانند توانایی تولید انرژی درون بنا، از ویژگی شاخص این معماری هستند. در این روش، از تکنولوژی های نوین در زمینه مهندسی ساختمان، هوشمند نمودن ساختمان ها، بهینه ساختن مصرف انرژی و تولید انرژی های پاک با استاندارد کیفی بالا استفاده می‎شود. در حقیقت، ویژگی های خاص معماری سیال، تعاملی و پویا مانند انعطاف‎پذیر بودن و داشتن امکان تغییر شکل و همزمان استفاده از تکنولوژی های پیشرفته شکل گیری ساختمان های هوشمند را میسر می سازد. دستاوردی که می‎تواند در آینده منجر به تحقق معماری پاسخگو به نیازهای انسان در ابعاد گوناگون شود.

در این راستا بنیاد معماری میرمیران از کلیه معماران، طراحان، دانشجویان معماری و اندیشمندان که به این موضوع علاقه مند می باشند، دعوت می نماید تا در این مسابقه مفهومی که مبتنی بر اندیشه ای نوین در خصوص «معماری پویا» است، شرکت نمایند.

زﻣﺎن ﺗﺤﻮﯾﻞ و داوری ﻃﺮح ﻫﺎ: مهلت تحویل طرح ها به دبیرخانه بنیاد حداکثر تا ساعت ۱۶:۰۰ روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۷ (به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد)
زﻣﺎن داوری ﻃﺮح ﻫﺎ: شنبه و یکشنبه؛ ۴ و ۵ اسفند ماه
ﻧﺘﺎﯾﺞ داوری و اﻫﺪاء ﺟﻮاﯾﺰ در ﻣﺮاﺳﻢ ﯾﺎدﻣﺎن و ﺟﺎﯾﺰه ﻣﻌﻤﺎری ﻣﯿﺮﻣﯿﺮان: سه شنبه، ۳ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ مقارن با روز معمار در خانه هنرمندان ایران

مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه طرح:
مدارک مورد نیاز باید بتواند با استفاده از نقشه ها، پرسپکتیوها، رنگ ها، تصاویر سه بُعدی رایانه ای و یا عکس ها و یا هر روش دیگری به معرفی فضاهای اصلی (داخلی و خارجی) و … در رابطه با «معماری پویا» بپردازد. ضمناً از آن جایی که تهیه پوستر و ارسال آن برای شرکت کنندگان مشکلاتی را در بر داشت، بنا به درخواست تعداد زیادی از شرکت کنندگان مقرر شد چاپ پوستر با استفاده از فایل ارسالی شرکت کنندگان به طور یکنواخت از طریق بنیاد معماری میرمیران انجام شود؛ لذا شرکت کنندگان در مسابقه می بایست فایل خود را با کیفیت dpi 150 در ابعاد ۱۶۶x74 سانتیمتر به صورت عمودی و در قالب فرمت گرافیکی TIFF به صورت لوح فشرده (CD) به همراه اصل فیش واریزی به مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ ریال به حساب بنیاد معماری میرمیران در بانک پارسیان شعبه ملاصدرا به شماره کارت ۶۲۲۱۰۶۱۲۰۷۸۴۶۴۹۶ (بابت هزینه چاپ پوستر) و خلاصه توضیحات طرح حداکثر در یک صفحه A4 به زبان انگلیسی و یک صفحه فارسی و فایل کامپیوتری به دفتر بنیاد ارائه نمایند. ضمناً نوشتن نام و نام خانوادگی و شماره تلفن ثابت و همراه رویCD (لوح فشرده) و روی پاکت محتوی صفحه توضیحات طرح الزامی است. لازم به یادآوری است که مدارک تحویلی شامل یک عدد CD یا لوح فشرده (مربوط به طرح و صفحه توضیحات) و اصل فیش بانکی واریز وجه و دوصفحه A4 توضیحات فارسی و انگلیسی می باشد.

توجه: طرح هایی که از آثار دیگر معماران (ایرانی یا خارجی) اقتباس شده باشد مورد رسیدگی قرار نخواهد گرفت و چنانچه حتی بعد از داوری نیز مشخص گردد که طرح برنده یا منتخب اقتباس از آثار دیگران بوده است ضمن استرداد جایزه و لوح تقدیر مراتب در نشریات معماری و شهرسازی منعکس شده و حق هیچگونه اعتراضی نخواهد بود.

ﺟﻮاﯾﺰ:
ﻧﻔﺮ اول:۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
ﻧﻔﺮ دوم: ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
ﻧﻔﺮ ﺳﻮم: ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
ضمناً علاوه بر نفرات اول تا سوم به ۱۰ منتخب دیگر لوح تقدیر اهداء خواهد شد. ضمناً به آثاری که از لحاظ گرافیکی خلاقانه باشند، جوایزی از طرف هیئت داوران اهدا گردیده و از آثار مذکور به عنوان پوستر مسابقه استفاده خواهد شد.

هیئت داوران:
(ﺑﺮ اﺳﺎس ﺣﺮوف اﻟﻔﺒﺎ)
استاد آیدین آغداشلو
پروفسور ایرج اعتصام (ریاست هیئت داوران)
مهندس علیرضا تغابنی
استاد پرویز تناولی
دکتر داراب دیبا
مهندس سامان سیار
مهندس فرشاد فرهی
مهندس سید علیرضا قهاری
پروفسور محمود گلابچی
مهندس حمید میرمیران

پرسش و پاسخ:در صورتی که شرکت کنندگان سوالی در رابطه با برگزاری مسابقه داشته باشند می توانند از طریق تلفن های : ۲۲۳۷۲۵۸۲ و ۲۲۰۹۵۵۶۴ و از طریق پست الکترونیکی بنیاد معماری میرمیران به نشانی info@mirmiran-arch.org و www.mirmiran-arch.org و به آدرس سعادت آباد، بالای میدان کاج، خیابان جمشیدی (یکم)، پلاک ۳۰، واحد ۸، بنیاد معماری میرمیران (دبیر بنیاد: حبیب قدیرزاده) ارتباط برقرار نمایند.


logo-samandehi